Ze zbiorów prywatnych p. Zbigniewa Szybki.
PRZEWODNIK PO WILNIE, dr. Władysław Zahorski, Nakładem Księgarni Józefa Zawadzkiego w Wilnie 1921.
Ze zbiorów prywatnych p. Zbigniewa Szybki.
PRZEWODNIK PO WILNIE, dr. Władysław Zahorski, Nakładem Księgarni Józefa Zawadzkiego w Wilnie 1921.
Cmentarz nr 91 w Gorlicach jest usytuowany na jednym ze wzgórz okalających miasto. Idąc z centrum miasta ul. Stróżewską do osiedla mieszkaniowego „Korczak”, mijając ogródki działkowe, dochodzimy do kamiennego muru największego cmentarza z I wojny światowej w III okręgu skręcając w prawo wzdłuż muru dochodzimy do bramy, w przedsionku której umieszczono tablice pamiątkowe ku czci poległych w wielkiej bitwie gorlickiej w 1915 roku. Cmentarz jest bardzo dobrze zachowany i zadbany, warty odwiedzenia.
Cmentarz nr 8 – Nowy Żmigród. Obok cmentarza parafialnego znajduje się cmentarz wojskowy, gdzie pochowani są żołnierze polegli w I wojnie światowej. Znajdują się tam żeliwne krzyże na betonowych podstawach. Pośrodku cmentarza stoi pomnik. Cmentarz zadbany. Ogrodzony kamiennym murem.
Opracował: Zbigniew Szybka
Po prawej stronie drogi nr 993 jadąc od strony Dukli w miejscowości Rozdziele na lekkim wzniesieniu znajduje się cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej projektu Hansa Mayera. Na cmentarzu tym pochowani są żołnierze:
2 Pułk Piechoty
3 Pułk Strzelców
10 Batalion Pionierów
22 Bawarskiego Pułku Piechoty
Żołnierze rosyjscy
Spoczywa tu:
4 żołnierzy armii austro – węgierskiej
14 żołnierzy armii niemieckiej
19 żołnierzy armii rosyjskiej
w 5 mogiłach zbiorowych i 14 pojedynczych
Miejsce to ogrodzone jest płotkiem drewnianym i przy frontowym boku obok furtki stoi duży drewniany krzyż. Cmentarz jest zadbany.
Opracował: Zbigniew Szybka
Witamy i serdecznie zapraszamy…
Kolejne spotkanie Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego odbędzie się w czwartek, 9 XI 2017 roku, o godz. 17:00 w “Hotelu Europejskim”, przy ul. Lubicz 5 (dojazd od ulicy Radziwiłłowskiej).
Na najbliższym spotkaniu Pani Iwona Fischer, Kierownik Oddziału IV, Archiwum Narodowego w Krakowie wystąpi z referatem “Zespół, Państwowy Urząd Repatriacyjny, oraz gdzie szukać informacji o repatriacji i mieniu pozostawionym poza granicami kraju”.
Pan Kałafatiuk Benedykt przedstawi krótką prezentację o swoim wyjeździe do Katynia i innych miejsc na Białorusi związanych z życiem swojego dziadka stryjecznego Władysława.
Serdecznie zapraszamy.
Znany genealog Pan Waldemar Fronczak zaproponował wykonanie spisu cmentarzy wojennych z lat 1914 – 1918. Dokładniej rzecz biorąc, chodzi o spis nagrobnych inskrypcji oraz, w konsekwencji, o stworzenie ogólnopolskiej bazy danych z nazwiskami poległych w Pierwszej Wojnie Światowej na terenie Polski. Wyniki pracy wielu genealogów amatorów są imponujące. Od lipca 2007 można je skonsultować na stronie:
http://www.polegli.forgen.pl/
Małopolskie Towarzystwo Genealogiczne również zaangażowało się w to zbiorowe przedsięwzięcie. Wyniki naszych poszukiwań mamy przyjemność zaprezentować Państwu poniżej. Jednocześnie chcieliśmy zaznaczyć, że kopiowanie zdjęć i tekstów jest możliwe jedynie za zgodą autorów.
Towarzystwo Genealogiczne Ziemi Częstochowskiej na swojej stronie www podaje opracowanie cmentarza św. Rocha w Częstochowie. Kwatera wojenna (1914-1918) – część katolicka, część ewangelicko-augsburska.
Administracja Państwowa na mocy ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych również zajmuje się gromadzeniem podobnych informacji. Na terenie Małopolski projektowi patronuje Pan Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski. Szczegóły dostępne są na stronie:
http://www.malopolska.uw.gov.pl/grobywojenne/
Oczywiście stron internetowych poświęconych tej tematyce jest znacznie więcej. Spośród nich warto odwiedzić:
http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/
http://b.1asphost.com/jaslo/cment.html
http://austro-wegry.info/f33.htm?sid=bcba5ca048a6a2b9189ad7df2e63392f
Kolejne spotkanie Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego odbędzie się w czwartek, 13 VII 2017 roku, o godz. 17:00 w “Hotelu Europejskim”, przy ul. Lubicz 5 (dojazd od ulicy Radziwiłłowskiej)
Witamy i serdecznie zapraszamy…
Kolejne spotkanie Małopolskiego Towarzystwa Genealogicznego odbędzie się w czwartek, 11 V 2017 roku, o godz. 17:00 w “Hotelu Europejskim”, przy ul. Lubicz 5 (dojazd od ulicy Radziwiłłowskiej).
Zapraszamy wszystkich chętnych do studiowania nauk pomocniczych historii. Zajęcia w “Hotelu Europejskim”, przy ul. Lubicz 5 (dojazd od ulicy Radziwiłłowskiej).
Naszym wykładowcą jest Pan dr Przemysław Stanko z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego, Katedra Nauk Pomocniczych Historii i Archiwistyki.
Kolejne zajęcia w dniu 16 maja 2017 o godz. 17:00. Paleografia polska. Wykład: Wstęp do heraldyki część druga.
Akademia Genealoga MTG dostępna jest na Facebooku.