Cmentarz nr 91 w Gorlicach jest usytuowany na jednym ze wzgórz okalających miasto. Idąc z centrum miasta ul. Stróżewską do osiedla mieszkaniowego „Korczak”, mijając ogródki działkowe, dochodzimy do kamiennego muru największego cmentarza z I wojny światowej w III okręgu skręcając w prawo wzdłuż muru dochodzimy do bramy, w przedsionku której umieszczono tablice pamiątkowe ku czci poległych w wielkiej bitwie gorlickiej w 1915 roku. Cmentarz jest bardzo dobrze zachowany i zadbany, warty odwiedzenia.
Daily Archives: 2 listopada 2017
ARCHIWUM – Maciej Saryusz-Romiszewski
- Wiktor Romiszewski, w środku, na wielbłądzie, 31.01.1944, Kair
- Odznaczenie: Virtuti Militari V kl. – 15.03.1921 por. Brunona Romiszewskiego.
- Metryka z kościoła rz. – kat. w Cudnowie – ślubu Bazylego Romiszowskiego z Józefą Kulikowską dnia 20.02.1840.
- Nominacja na stopień podporucznika Piotra Remiszewskiego 03.01.1826 w Warszawie
- gen. Władysław Romiszewski, Warszawa 1897
- Dokument z 21.07.1373 wymienia Dziwisza, łowczego sieradzkiego, herbu Jelita, jego pieczęć podwieszona pod dokumentem (AAG, Dyp.Gn sygn. 196).
- Dokument z 14.12.1374 wymienia Dziwisza, łowczego sieradzkiego i Klemensa, kasztelana kazimierskiego, herbu Jelita (Liber privil.[egiorum] XV sec., k.10v, odpis z XVIIw, AAG, sygn. ACap B3).
- Powiększenie dokumentu w formacie djvuPowiększenie dokumentu w formacie djvuARCHIWUM Andrzej MleczkoZapis z 1772 roku. Transkrypt dokumentu. ARCHIWUM Maciej Saryusz-RomiszewskiEugeniusz Romiszewski, stoi z prawej, Ambasada Rosji, Konstantynopol, Buykderi, 06.04.1897
- Romiszewscy, od lewej: Wilhelm, Eugeniusz syn Modesta, Helena z Wanagasów R. z synem Eugeniuszem, Eugeniusz, Modest syn Modesta, Anna z Dżakelich R., Anna córka Modesta, Modest, Ludwik Sławiński i Helena, córka Eugeniusza i Heleny z Wanagasów, Maria z Ostrowskich R., Libawa 1910.
- Brunon Romiszewski, pułkownik, zdjęcie wykonane po 01.01.1931.
- Pieczęć majestatyczna Króla Kazimierza Wielkiego, powieszona pod dokumentem z 02.02.1347 roku. W treści dokumentu wymieniony jest Dziwisz [z Romiszowic], cześnik sieradzki. ( Archiwum w Gnieźnie AAG, Dyp.Gn.sygn. 122 )
- Dokument z 1247 roku z pieczęcią Konrada, księcia łęczyckiego. Wymienia Floriana, kasztelana rozpierskiego, zapewne herbu Jelita. ( Archiwum w Gnieźnie AAG, Dyp.Gn. sygn. 19 )
ARCHIWUM – Artur Rola Arciszewski
- Sztab 22 Dywizji Piechoty Górskiej rok około 1925. Na zdjęciu w środku siedzi gen. Stanisław Wieroński, u góry najwyższy pułk. Stefan Stolarz (zamordowany w Katyniu) po lewej stronie stoi kpt. Mieczysław Arciszewski. Inne osoby na zdjęciu są mi nie znane. Stąd moja prośba o rozpoznanie pozostałych wojskowych.
- Drużyna SOKOŁA w Horodence. Zdjęcie pochodzi prawdopodobnie z roku 1887. Szukam informacji o osobach uwiecznionych na tym zdjęciu oraz o organizacji Sokoła w Horodence.
- Zdjęcie personelu i pacjentów Szpitala Wojsk Polskich TECHNIKA we Lwowie lata 1918-1920. Kto z Państwa ma zidentyfikowane postacie ze zdjęcia ?
Cmentarz wojenny nr 8 – Nowy Żmigród
Cmentarz nr 8 – Nowy Żmigród. Obok cmentarza parafialnego znajduje się cmentarz wojskowy, gdzie pochowani są żołnierze polegli w I wojnie światowej. Znajdują się tam żeliwne krzyże na betonowych podstawach. Pośrodku cmentarza stoi pomnik. Cmentarz zadbany. Ogrodzony kamiennym murem.
Opracował: Zbigniew Szybka
Cmentarz wojenny nr 85 – Rozdziel
Po prawej stronie drogi nr 993 jadąc od strony Dukli w miejscowości Rozdziele na lekkim wzniesieniu znajduje się cmentarz wojskowy z okresu I wojny światowej projektu Hansa Mayera. Na cmentarzu tym pochowani są żołnierze:
2 Pułk Piechoty
3 Pułk Strzelców
10 Batalion Pionierów
22 Bawarskiego Pułku Piechoty
Żołnierze rosyjscy
Spoczywa tu:
4 żołnierzy armii austro – węgierskiej
14 żołnierzy armii niemieckiej
19 żołnierzy armii rosyjskiej
w 5 mogiłach zbiorowych i 14 pojedynczych
Miejsce to ogrodzone jest płotkiem drewnianym i przy frontowym boku obok furtki stoi duży drewniany krzyż. Cmentarz jest zadbany.
Opracował: Zbigniew Szybka