Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego 16.03.2017 i 20.03.2017

Poznajemy zbiory Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Archiwum UJ dla miłośników historii, członków MTG przeprowadziło specjalne pokazy swoich zasobów. W czytelni Oddziału Akt Nowych pokazano nam akta wydziałów i katedr uczelni oraz akta ogólnouniwersyteckie (senackie) tworzone na UJ po roku 1795. Genealodzy mają co szukać w rodowodach, życiorysach i formularzach. Trafić można nawet na piękne zdjęcia z początku XX wieku.
Druga godzina pokazu to możliwość zapoznania się z dokumentami zgromadzonymi w Oddziale Akt Dawnych. Zasób obejmuje dokumentację od fundacji Uniwersytetu Krakowskiego (1364 i 1400) przez jego przekształcenie w Szkołę Główną Koronną w wyniku reformy Kołłątajowskiej, aż do końca istnienia I Rzeczypospolitej (1795).

Prezentowane były oryginalne pergaminy z XIV i XV wieku, np. Dyplom miasta Krakowa z 12 maja 1364 r. poręczający swobody uniwersyteckie nadane przez króla w akcie erekcyjnym (Arch. UJ, perg. 6). Spisy studentów, testamenty profesorów wzbudziły zainteresowanie naszych poszukiwaczy. Szczególnie pochylono się nad wykazami płaconych dziesięcin z dóbr klasztornych.