Polegli w Pierwszej Wojnie Światowej – nazwiska zachowane w formie inskrypcji

Znany genealog Pan Waldemar Fronczak zaproponował wykonanie spisu cmentarzy wojennych z lat 1914 – 1918. Dokładniej rzecz biorąc, chodzi o spis nagrobnych inskrypcji oraz, w konsekwencji, o stworzenie ogólnopolskiej bazy danych z nazwiskami poległych w Pierwszej Wojnie Światowej na terenie Polski. Wyniki pracy wielu genealogów amatorów są imponujące. Od lipca 2007 można je skonsultować na stronie:
http://www.polegli.forgen.pl/

Małopolskie Towarzystwo Genealogiczne również zaangażowało się w to zbiorowe przedsięwzięcie. Wyniki naszych poszukiwań mamy przyjemność zaprezentować Państwu poniżej. Jednocześnie chcieliśmy zaznaczyć, że kopiowanie zdjęć i tekstów jest możliwe jedynie za zgodą autorów.

Towarzystwo Genealogiczne Ziemi Częstochowskiej na swojej stronie www podaje opracowanie  cmentarza św. Rocha w Częstochowie. Kwatera wojenna (1914-1918) – część katolicka, część ewangelicko-augsburska.

Administracja Państwowa na mocy ustawy z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych również zajmuje się gromadzeniem podobnych informacji. Na terenie Małopolski projektowi patronuje Pan Jerzy Miller, Wojewoda Małopolski. Szczegóły dostępne są na stronie:
http://www.malopolska.uw.gov.pl/grobywojenne/

Oczywiście stron internetowych poświęconych tej tematyce jest znacznie więcej. Spośród nich warto odwiedzić:
http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/
http://b.1asphost.com/jaslo/cment.html
http://austro-wegry.info/f33.htm?sid=bcba5ca048a6a2b9189ad7df2e63392f